Chomutovská knihovnaChomutovská knihovna

TRANSLATE

Chomutovská knihovna ve spolupráci s Provozně ekonomickou fakultou České zemědělské univerzity v Praze nabízí vzdělávání seniorů formou vysokoškolského zájmového studia - VIRTUÁLNÍ UNIVERZITU TŘETÍHO VĚKU.

  • výuka probíhá v Chomutovské knihovně formou přednášek přenášených přes internet
  • studijní program nazvaný „Svět kolem nás“ zahrnuje na výběr celkem 26 jednosemestrálních kurzů
  • studium trvá 6 semestrů (3 roky). Je možné jej kdykoliv přerušit a znovu na něj navázat
  • po ukončení studia proběhne slavnostní promoce v aule PEF ČZU v Praze
  • univerzita je určena především pro seniory, maturita není podmínkou

Více informací včetně seznamu kurzů lze zjistit na https://vu3v.cz

V případě zájmu, přihlášek a dotazů: Mgr. Kamila Jonášová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , tel.: 474 619 345

 

 

 

Promoce studentů Virtuální univerzity třetího věku 18. května 2023

Fotogalerii naleznete zde.

 

Promoce studentů Virtuální univerzity třetího věku 19. ledna 2023

Fotogalerii naleznete zde.

 

Promoce studentů Virtuální univerzity třetího věku 15. ledna 2020

Fotogalerii naleznete zde.

 

3. září jsme neoficiálně zahájili nový školní rok 2019/2020 výletem do Mariánských lázní.

Fotogalerii naleznete zde.

 

Výlet do kláštera v Plasech

Na závěr letního semestru školního roku 2018/2019 a kurzu Klenoty barokního sochařství v českých zemích jsme navštívili barokní klášter v Plasech s přilehlým Knížecím pivovarem.

Fotogalerii naleznete zde.

Závěrečný seminář Virtuální univerzity třetího věku

31. května 2018 proběhl za účasti zástupců Provozně-ekonomické fakulty České zemědělské univerzity a spřátelených konzultačních středisek z Děčína, Jílového, Litvínova, Ostrova nad Ohří a Staňkovic Závěrečný seminář k ukončení letního semestru Virtuální univerzity třetího věku. Zúčastnili se také studenti z chomutovské knihovny a jejich hosté. Pozvání přijal i náměstek primátora Mgr. Jan Mareš a PaedDr. Petr Rak, vedoucí oddělení Státního okresního archivu Chomutov se sídlem v Kadani, který upoutal přítomné přednáškou o historii jezuitského areálu. Seminář probíhal za krásného počasí v atriu Střediska knihovnických a kulturních služeb. Po skončení semináře si účastníci mohli prohlédnout jezuitský areál, ve kterém sídlí knihovna a navštívili i Oblastní muzeum, kostel svaté Kateřiny a městskou věž.

Fotogalerii naleznete zde.

Kutná Hora

Výlet studentů Virtuální univerzity třetího věku do Kutné Hory se uskutečnil v úterý 17. dubna 2018. Studenti si přáli Kutnou Horu navštívit, protože v zimním semestru studovali kurz České dějiny a jejich souvislosti, kde byla právě Kutná Hora často zmiňovaná jako významné místo v českých dějinách. Skvělá paní průvodkyně nás nejdříve zavedla do katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci, která je nejstarší gotickou katedrálou ve střední Evropě. Okouzlila nás jednoduchostí, čistými liniemi a především svou monumentálností. Následovala nádherná stavba pozdní gotiky - chrám sv. Barbory zasvěcený patronce všech, kdo mají nebezpečné povolání, zejména horníků. V jeho interiéru se zachovala jedinečná galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století. Poté jsme si prošli historické centrum města, které je spolu s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Výlet jsme zakončili v restauraci Dačický, kde kromě dobrého jídla podávali i skvělé pivo stejného jména.

Fotogalerii naleznete zde.

První promoce studentů Virtuální univerzity třetího věku

V úterý 16. ledna 2018 jsme se zúčastnili slavnostní promoce prvních našich šesti studentů Virtuální univerzity třetího věku. Slavnostní akt probíhal v aule České zemědělské univerzity v Praze. Poté jsme se prošli starým městem přes Karlův most na Kampu. Tam jsme navštívili Werichovu vilu, kterou spravuje Nadace Jana a Medy Mládkových. Průvodkyně nás provedla stálou expozicí a exkurzi jsme zakončili v místní kavárně, kde jsme ochutnali výborné dortíky a skvělou kávu. Doporučujeme.

Fotky z promoce najdete ve fotogalerii.

Závěrečný seminář k ukončení letního semestru školního roku 2016/2017

Tentokrát jsme se 13. června vypravili navštívit Ostrov nad Ohří na pozvání konzultačního střediska VU3V, které provozuje tamní Městská knihovna. Knihovna sídlí v nádherných prostorách Paláce princů ostrovského zámku, na který navazuje neméně impozantní zámecký park. Závěrečný seminář se konal v Oranžérii Václava Havla, která přímo navazuje na knihovnu. Přivítala nás ředitelka MK Mgr. Irena Leitnerová, shlédli jsme vystoupení dětí ze základní školy, zdravici pronesl starosta Ostrova nad Ohří ing. Josef Železný a paní kronikářka Walburga Mikešová nás seznámila s historií města. Jako poslední si za Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity, která je garantem projektu VU3V, vzala slovo Ing. Klára Nehodová, která shrnula právě končící školní rok 2016/2017. Mohli jsme si prohlédnout knihovnu, zámecký park a někteří i Klášterní areál.

Závěrečný seminář k ukončení zimního semestru školního roku 2016/2017

26. ledna 2017 se konal Závěrečný seminář k ukončení zimního semestru, který ukončil kurz Kouzelná geometrie. Tentokrát jsme si pozvali Ing. arch. Jaroslava Pachnera, který naše studenty vzal na obhlídku náměstí 1. máje se zajímavým výkladem historie tohoto místa a okolních budov. Seminář jsme ukončili v kostele sv. Ignáce, kde studenti převzali Pamětní listy za úspěšné ukončení semestru.

IMG 7882

© 2015 - Knihovna Chomutov a Jan Džambasov