Štěpán Jirák - Česká krajina

Datum konání: 23.08. 2019 - 21.09. 2019
Místo konání: galerie Lurago

Jirak Ceska krajina pozvanka (002)

Vystavené práce z poslední doby jsou součástí větší kolekce nazvané Böhmische landschaft.Ústředním tématem je krajina, přesněji česká krajina. Poučení z dlouhé a bohaté tradice tohoto žánru českého výtvarného umění je spojeno s autentickou a nenapodobitelnou osobní zkušeností. Při tvorbě byla stanovena tato strategie: spolehnout se jen na své hlubinné vzpomínky a emoce- stejně nic lepšího nemáme. I když nejde ani tak o vzpomínky, spíše o podvědomé po-city. Celek světa lze pochopit i z malého kousku země, z ohraničeného terénu, z osobně zažitého a prožitého prostoru, tak, jak o tom píše ve svých pamětech Josef Lada. Oddat se intuici, nechat k sobě přicházet obrazy z krajiny dětství - z tohoto zlatého věku - a v nich nalézt klíč k podstatám. Major Zeman, plnotučná hořčice, provozovna Jednoty mají stejnou váhu v kompozici obrazu skutečnosti jako ladovský kostelík nebo socha svatého Nepomuka. V obrazech se objevují určité technické relikty minulé doby (auta, stožáry, silnice atd.), jejichž přítomnost v krajině však není vnímána kriticky Zkulturněním krajiny odvěkou přítomností člověka se tyto věci staly integrální součástí krajinných scenerií. Pak se i červená Škoda 1000 MB míjející boží muka v horkém srpnovém dni může stát důležitým komponentem malebného výjevu.