Eduard Bárta - Obrázky s příběhem

Datum konání: 17.04. 2019 - 15.05. 2019
Místo konání: Galerie Špejchar

Eduard Bárta web

Výstava děl s příběhem, myšlenkou či motivem k zamyšlení. Autor hledá inspiraci k dílům u starých mistrů, na kterých jej baví preciznost jejich práce i barevnost, technika malby, perspektiva či způsob ztvárnění postav. V jejich dílech vidí vzpomínku na dobu, ve které žili. Autor však staré mistry nekopíruje, hledá u nich jen inspiraci a svá díla maluje po svém. Je v nich tak více živé barevnosti a světla. Inspirací je mu i česká krajina ozdobená starými chalupami, mlýny, kostely či hrady.
Díla tvoří pracnou technikou vrstvené lazurované malby, která v dnešní době není příliš používána. Díky ní trvá vznik jednoho obrazu měsíce a autor jich tak ročně udělá jen několik.
Samotnému vzniku díla předchází podrobná skica tužkou. Přesto ale autor nikdy přesně neví, jaká bude výsledná podoba díla, protože v průběhu malby přichází nové nápady a teprve se štětcem v ruce se díla postupně odhalují až ke své výsledné podobě.